Rezervácia

Okolie

Užite si váš pobyt v Tatrách naplno a odneste si so sebou zážitky z aktivít a atrakcií, ktoré sa vám ponúkajú. Využite voľný čas počas vašej dovolenky a spestrite si chvíle s rodinou, či priateľmi. Možností je veľa, v ktoromkoľvek ročnom období a v akomkoľvek počasí. Je len na vás, pre ktorú aktivitu sa rozhodnete, či pre náročnejšie túry, alebo zábavný program. Ak sa prihovoríte domácim, určite vám radi niečo odporučia. Tatry myslia aj na tých najmenších a aj tu nájdete miesta, ktoré sú zhmotnením ich detských snov.

Tatry

Tatry každoročne lákajú stále viac turistov z celého Slovenska, ale aj okolitých krajín, pretože ponúkajú neúrekom možností na trávenie voľného času a v ktoromkoľvek ročnom období. V zime sa to hmýri nadšencami zo zasneženej krajiny a zjazdoviek. V lete naopak ľudia vystriedajú morské slnko za horské a vyberajú sa na túry medzi veľkolepé štíty hôr. Aj jar a jeseň tu majú svoje čaro. Miesto svojej vysokohorskej prechádzky si už každý návštevník vyberie sám podľa miery náročnosti, ktorú zvládne. Pár miest vám určite radi odporučia aj domáci. Avšak napr. pri menej vhodnom počasí alebo iných nepriaznivých okolnostiach vám Tatry vedia ponúknuť mnoho ďalších aktivít a obohatia vašu dovolenku o zážitky.

Štrbské pleso

Patrí medzi najnavštevovanejšie miesta Vysokých Tatier. Ako najvyššie položenou tatranskou osadou je východiskovým bodom mnohých turistických trás. Samotné jazero je druhé najväčšie v Tatrách a jeho unikátnosť spočíva v tom, že len tu si môžete dopriať zážitok s viac ako 130-ročnou tradíciou. Člnkovanie na jeho hladine je veľmi obľúbené najmä v letných mesiacoch, až do jesene, kým je počasie priaznivé. Tento unikát sa uchádzal aj o titul „siedmy div sveta“. Rovnako tradičnou a nádhernou je prechádzka po promenáde okolo jazera. Na túto prechádzku vám netreba ani profesionálnu turistickú obuv. Stretnete tu bežcov, mamičky a oteckov s kočíkmi, žiakov na školskom výlete, alebo tunajších, ktorí si stále užívajú čaro tohto miesta.

Belianska jaskyňa

Je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Tatrách a zároveň je najnavštevovanejšou na Slovensku. Prehliadkový okruh má dĺžku 1370 m s prevýšením 125 m a na trase je 874 schodov. Pobyt v jaskyni trvá asi 70 min. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 5 do 6,3°C. Leží v národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry na území TANAPU. Dostanete sa k nej lesnou cestou z obce Tatranská Kotlina. Výstup k jej vchodu trvá asi 25 min. a prekonáte pri tom výškový rozdiel 122m. Počas prehliadky jaskyne môžete obdivovať sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie formy jaskynnej výzdoby. Jedna zo zastávok na prehliadkovej trase je v Hudobnej sieni, ktorá dostala pomenovanie podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka. V tejto sieni sa pre jej výborné akustické podmienky organizovali hudobné koncerty reprodukovanej klasickej hudby.

Poprad - Spišská Sobota

Mesto, ktoré víta prichádzajúcich domácich a zahraničných turistov sa nazýva aj vstupnou bránou do Vysokých Tatier. Jeho historicky najvýznamnejšou časťou je Spišská Sobota, ktorá dnes predstavuje jeden z najlepšie zachovaných stredovekých urbanistických celkov Slovenska. Jadrom jej jedinečnosti je lievikovité námestie ohraničené radovou zástavbou meštianskych domov. Nájdeme tu nádherný rímskokatolícky Kostol sv. Juraja a pri ňom stojacu renesančnú zvonicu. V parku nájdete mierku na obilie, ktorá je pamiatkou na významné spišskosobotské trhy. Spišská Sobota je romantickým miestom, kde si môžete vychutnať skvelé jedlá v štýlových reštauráciách, dopriať si chutnú kávičku v nenápadných kaviarničkách a užívať si jej atmosféru.

Levoča

Východný Spiš sa pýši mestom, ktoré je doslova kultúrno-historickým pokladom medzi slovenskými mestami a je zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Levoča patrí medzi najnavštevovanejšie mestá na Slovensku. Ťažiskom tohto mesta je unikátne obdĺžnikové námestie, ktoré ohraničuje významnú Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Nájdeme tu rímskokatolícky Kostol sv. Jakuba, ktorý je cenný predovšetkým kvôli svojmu interiéru. Nachádza sa tu neskorogotický oltár sv. Jakuba z dielne Majstra Pavla z Levoče a s výškou 18,6 m je najvyšší svojho druhu na svete. Na námestí nájdeme aj známu klietku hanby, renesančnú radnicu či Thurzov dom. Vysoko nad mestom sa týči Mariánska hora, ktorá je najväčším pútnickým miestom Slovákov. V roku 1995 tu celebroval svätú omšu zosnulý pápež Ján Pavol II.

Slovenský raj

Jedna z najkrajších oblastí Slovenska a Spiša dostala pomenovanie podľa vďaka svojim vzácnym prírodným krásam a jedinečnostiam. Je tvorený zachovalými krasovými planinami, hlboko zarezanými riečnymi kaňonmi, roklinami a tiesňavami s čarovnými vodopádmi. Nájdete tu aj rozsiahly podzemný svet jaskýň a priepastí, či bohato zastúpenú faunu a flóru. Je to raj. Raj milovníkov prírody, turistiky a športu.

Chodník korunami stromov

V srdci lesov Pieninského národného parku sa týči chodník v korunách stromov, z ktorého môžete obdivovať panorámu Belianskych Tatier, Zamagurie, Pieniny a teda celú okolitú prírodu nad úrovňou lesa. Ku chodníku je možné dostať sa peši alebo sa vyveziete lanovkou Gondola Bachledka, čím sa atrakcia stala bezbariérovou a je otvorená počas celého roka. Dĺžka celého chodníka, vrátane výstupu na 32 m vysokú vežu, je 1234 m. Zostup z veže si môžete spestriť jazdou na 67 m dlhom suchom tobogáne a na jej vrchole si môžete vychutnať adrenalínový pohľad nadol cez pochôdznu sieť.

Aquaparky

Dni vašej dovolenky pod Tatrami si môžete spestriť aj návštevou jedného z aquaparkov, ktoré sú otvorené celoročne.

AquaCity Poprad – vodný svet s 13 vonkajšími a vnútornými bazénmi sa nachádza priamo v meste Poprad. Okrem rôznych vodných atrakcií a termálnej vody ponúka toto miesto aj možnosť návštevy fitnes centra, veľký plavecký bazén, wellness svet, či kryoterapiu.

Tatralandia – je na Slovensku najväčší celoročný vodný zábavný park. Nachádza na Liptove a rovnako ponúka množstvo vnútorných aj vonkajších vodných aktivít. Celé rodiny tu majú možnosť stráviť chvíle plné relaxu a zábavy. Je vzdialený 2 km od Liptovského Mikuláša. K dispozícii je 14 bazénov, z toho 9 celoročných. Súčasťou areálu je Tropical Paradise, Keltský saunový svet a Wellnes Paradise.

Thermal Park Vrbov – je unikátnym miestom relaxu a regenerácie. Aj tu môžete počas celého roka zregenerovať svoje telo v termálnych bazénoch s geotermálnou vodou s obsahom minerálnych látok, ktoré sú prospešné pre náš organizmus. Dopriať si môžete aj originálne thajské masáže. Termálne kúpalisko sa nachádza v obci Vrbov, medzi Popradom a Kežmarkom.

Bešeňová – je termálnym srdcom Liptova. Tunajšia termálna voda obsahuje veľké množstvo minerálov, ktoré majú blahodarný účinok na pohybové a dýchacie ústrojenstvo. Súčasťou areálu vodného parku je aj wellness saunový svet Harmónia, s dennými saunovými rituálmi. Nachádza sa na Liptove, v obci Bešeňová.

Lyžiarske strediská

Podtatranský región ponúka nie len celoročne atraktívne výhľady, ale aj vysokopoložené zjazdovky a skvelé možnosti vyšantenia sa na snehu v moderných lyžiarskych strediskách počas zimných mesiacov.
Priamo vo Vysokých Tatrách sú to strediská Park Snow Štrbské Pleso, či lyžiarske stredisko v Tatranskej Lomnici, kde je zároveň najdlhšia zjazdovka na Slovensku vôbec. Nenáročnejšiu zjazdovku vám ponúka Jakubkova lúka a Hrebienok v Starom Smokovci.
Panorámu vysokých Tatier si popri lyžovačke naozaj vychutnáte zo Snowparku Lučivná, z Lyžiarskeho Strediska Lopušná Dolina alebo zo svahov Ski Tatry – Tatrasvit.
Zima plná zážitkov sa vám ponúka aj v lyžiarskych strediskách v Ždiari, či v Bachledovej doline so zjazdovkami všetkých typov náročností.
Vo všetkých z uvedených lyžiarskych stredísk je možné zapožičanie športových potrieb a stávajú sa tak ideálnym miestom pre strávenie chvíľ plných zážitkov počas vašej zimnej dovolenky.

Cyklotrasy

Aj cykloturistika sa v posledných rokoch stáva významnou súčasťou našich dovoleniek. Inak tomu nie je ani pod Tatrami, kde vás aj pri tejto činnosti budú sprevádzať neopakovateľné výhľady.
Známym je cyklistický chodník vedúci medzi stanovišťami Poprad a Svit, začínajúci už v mestskej časti Kvetnica smerujúci do koncovej časti v Lopušnej doline.
Na dvoch kolesách sa z Popradu dostanete aj priamo do Tatier, kde sú už síce trasy náročnejšie, ale veľmi populárne a vyhľadávané. Aj Slovenský raj a jeho krásy sú dostupné na bicykli priamo z Popradu.
Niektoré z týchto cyklotrás sú vhodné aj pre tých, ktorí si radšej obujú kolieskové korčule. Medzi korčuliarmi je veľmi populárna najmä spomínaná trasa z Kvetnice až do Lopušnej doliny, cez Poprad.

Pre deti

Vysoké Tatry sú výborným výletným miestom aj pre najmenších, ktorí však zatiaľ nevedia úplne oceniť vysokohorské túry. Práve pre nich vyrástli v podtatranskom okolí indoorové detské herne a ihriská, ale aj atraktívne galérie fantázie a virtuálnej reality. Navštívte ich s nimi a verte, že v každom z nás ešte drieme niečo z krásneho detského sveta.

Dobrá hračka – jediná indoorová herňa pre deti v Tatranskej Lomnici s rozlohou 500 m², v ktorej nájdete množstvo všakovakých interaktívnych atrakcií. Vaše deti sa budú ,,hrať s rozumom”, na chvíľu sa stanú lekárom, hasičom, či módnou návrhárkou, naučia sa dopravné predpisy, vyskúšajú si rôzne hračky. A možno sa k nim pridáte aj vy.

FunVille – vysnívaný detský raj sa nachádza v dedinke Hozelec, neďaleko Popradu. Dokonalá detská zábava v najrozsiahlejšom detskom ihrisku pod Tatrami sa odohráva práve tu. A vy si zatiaľ vychutnajte obľúbenú kávičku, či spolu s detičkami aj iné nápoje a čerstvú pizzu priamo z pece u nás.

Tricklandia – je miesto v Tatranskej Lomnici, ktoré vás aj vaše deti zavedie do iného sveta. Sveta plného farieb, fantázie a nepredstaviteľných vecí. Zažite originálne putovanie Slovenskom v očividne najzábavnejšej galérii plnej optických ilúzií.

Poliankovo – je unikát v strednej Európe, ktorý nájdete v Tatranskej Polianke a predstavuje spojenie umenia s digitálnymi technológiami. Digitálna galéria a kaviareň na jednom mieste s neopakovateľným vizuálnym zážitkom. Doprajte si iný druh zábavy a poznania, ktorý široko ďaleko nemá obdoby.